Projekty

Hydraulická zaválcovačka trubek

Zařízení pro uchycení pohonu zaválcovacího nástroje v bubnu kotle je určeno k zaválcování trubek v bubnech kotlů. Nahrazovalo zařízení firmy Ferrometal, dovážené tehdy z kapitalistických států, za které bylo nutné platit v devízách.
Celé zařízení sestává z hydraulické pohonné jednotky umístěné vně bubnu kotle, která pohání hydromotor umístěný napříč uvnitř bubnu kotle ve specielní rozpěrné trojnožce. Hydromotor a pohonná jednotka jsou propojeny dvěma vysokotlakými hadicemi.
Na výstupním hřídeli hydromotoru je nasazen kloubový hřídel, krytý trubkovým nástavcem a pryžovou manžetou. Konec kloubového hřídele má čtyřhrannou dutinu, ve které je zasazen trn zaválcovacího nástroje.
Hydromotor poháněný tlakovým olejem z pohonné jednotky, otáčí kloubovým hřídelem a zaválcovacím nástrojem, jehož konec je zasunutý do zaválcovávané trubky a tím dochází k její zaválcování do stěny bubnu kotle. Tato technologie nahrazovala pracné zavařování trubek do stěn bubnů kotle.
Způsob řešení uchycení pohonu zaválcovacího nástroje v bubnu kotle bylo patentováno u Federálního úřadu pro vynálezy v Praze dne 20. března 1991 pod číslem 264686.

Titulek Titulek