Projekty

Olejový sterilizátor Dentosteril typ STE 77/I

První samostatná práce v konstrukci sterilizátorů v ZZT Chirana Brno (dnes BMT Medical Technology s.r.o.). Přístroj byl určen pro sterilizaci zubních násadců v silikonovém oleji na stomatologických pracovištích a byl publikován v březnu 1969 v tehdejším odborném zdravotnickém časopise <Služba zdravotníkům>.

Titulek Titulek Titulek

Titulek

Sterilizátor STE 77/I byl inovací předchozího typu STE 55/II. Měl dokonalejší utlumení vibrací odstředivky, jejíž rám s elektromotrem byl nově uložen na pružných silentblocích. To následně umožnilo podstatné snížení hmotnosti přístroje. Nové řešení přineslo dokonalejší regulaci a odečítání teploty, včetně automatizace délky běhu odstředivky. Novým řešením pak bylo na tehdejší dobu zajímavé tvarové a estetické řešení přístroje, které umožňovalo začlenění přístroje do tehdy preferovaných sektorových skříňkových sestav nábytku a zařízení pro stomatologická pracoviště.
Za tento projekt získal autor v lednu 1969 od Úřadu pro patenty a vynálezy chráněný vzor.

Pro představu některé technické údaje:
Celkový příkon: 700 W
Doba ohřátí sterilizačního oleje na 160°C: max. 45 min.
Tepelná regulace: plynule nastavitelná v rozsahu 120 - 160°C
Obsah sterilizační nádržky: 2,5 l
Otáčky odstředivky: 1340 ot/min.
Doporučená doba odstřeďování: 30 sec., max. 2 min.
Rozměry přístroje v mm (v x š x h): 450 x 400 x 500
Výška podstavné skříňky: 350 mm
Hmotnost přístroje: 55 kg
Hmotnost podstavné skříňky: 12 kg

S přístrojem byly tehdy dodávány dvě kazety na násadce, plechovka se silikonovým olejem pro jednu náplň, háček k vyjímání kazet z olejové lázně a přívodní flexo šňůra.
Olej bylo nutné po cca 300 hod. provozu vyměnit.